Pzt - Cmt08:00 - 19:00
AdresKızılay Mah. İzmir-1 Cad. Çankaya/Ankara

Masseter (Çene) Botoksu - Gülüş Estetiği®

Masseter (Çene) Botoksu

Sık sık sakız çiğneme durumu, uykuda veya normal anlarda diş sıkmak, gıcırdatmak ve daha fazlası çene kaslarına zarar verir. Özellikle çenede bulunan masseter kası bu yüzden büyür. Çene kaslarının büyüme durumu yüz bölgesinde istenmeyen görünüm oluşmasını sağlar.

Özellikle kadınlarda görüldüğünde yüz tipini bir erkek görünümüne çevirebilir. Kişiler bu durumdan rahatsız olarak Masseter (Çene) botoksu yaptırırlar. Masseter (Çene) botoksu ile birlikte kasmaktan olan büyüme yani yüz bölgesindeki yamukluk giderilerek normal görünüm elde edilmesi sağlanır.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Masseter (Çene) Botoksu

Neden Masseter (Çene) Botoksu Yapılır?

           

Masseter çenede bulunan bir kastır. Bazı durumlarda büyüme meydana gelir. Büyüme meydana geldiğinde yüz şeklinde değişikliklere sebep olur. Yüz bu aşamada genellikle kare gibi şekle girer. Daha kemikli bir yüz yapısı olduğu için kişi erkeği andırmaktadır. Sağlık açısından bu durumun herhangi bir sakıncası yoktur.

Fakat kişiler bu durumdan rahatsız olarak masseter (Çene) botoksu işlemini yaptırırlar. Bu işlem sayesinde herhangi bir sorun ortada kalmadan kişi eski yüz şekline kavuşabilir. Yüz şekli masseter kas büyümesi ile kare bir hal alır. İşlem sonrasında ise yüz oval yani eski haline ve v şekline gelmektedir. Kişiler bu işlemi yaptırmadığı takdirde diş sıkma veya gıcırdatma gibi durumlarla da karşı karşıya kalabilir.

https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2022/02/masseter-cene-botoksu-1.jpg

Masseter (Çene) Botoksu Nasıl Yapılır?

Masseter (Çene) botoksu on ila on beş dakika arasında süren bir işlemdir. Ameliyat olarak geçmez. Sadece bölgesel uyuşturma yapılır. Bu uyuşturma genellikle kremler ile sağlanır. Kişi herhangi bir şekilde acı veya ağrı hissetmez. İşlem botoksun masseter kasına enjekte edilmesiyle biter.

Herhangi bir şekilde kesim yapılmadığı için iz kalma durumu söz konusu değildir. Kullanılan iğne her zaman için dezenfekte edilmiş yani temizdir. Tek kullanımlık ürünler ile işlem tamamlanır. İğne oldukça incedir. Bu sebeple giriş çık alanlarında iğne izi kalma olasılığı yoktur.

Masseter (Çene) Botoksu Faydaları

 

Masseter (Çene) botoksu sonucunda kişiler istemedikleri görüntüden kurtulur. Kendi olağan görünümüne dönerler. İşlem öncesinde uykuda veya normal hayatta çene sıkma durumu bulunuyorsa bu durum ağrıya yol açar. Botoks sayesinde bu ağrıdan kurtulmak mümkündür.

Çene kasına enjekte edilen botoks ile çene daha ince ve yapısı düzgün bir hale gelir. Yüzde oluşan simetrik kare görünümü işlem sonrasında yok olur ve normal olan oval olarak tabir edilen yüz şekline kavuşulur. Herhangi bir şekilde riski bulunmadığı için zararı da yoktur. Ağrı gibi çene büyümesinden kaynaklanan her rahatsızlığa botoks iyi gelmektedir.

https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2022/02/masseter-cene-botoksu-2.jpg

Kimlere Masseter (Çene) Botoksu Uygulanabilir?

Masseter (Çene) botoksu işlemi için kimlere değil hangi hastalıklarda uygulanır demek daha doğru olacaktır. Bu işlem yanak inceltmek için, diş gıcırdama sorununu çözmek için, yüzü inceltmek için, diş sıkma sorununu ortadan kaldırmak. Ayrıca çene hattını belirginleştirmek için, diş kaynaklı olan özellikle baş ağrısı ve diğer ağrıları ortadan kaldırmak için, yüzü normal şekline sokmak için ve eklemlerde büyümeden kaynaklı oluşan basıncı ortadan kaldırmak için Masseter (Çene) botoksu yapılır. Kişiler hamile veya emzirme gibi durumlar söz konusu olursa işlem yaptırmamalı sürecin geçmesini beklemelidir.

Masseter (Çene Kası) Neden Büyür?

Masseter kasının büyümesinin birçok nedeni vardır. Genetik olarak büyüme de gözlemlenebilir. Bu durum tamamen kasa bağlıdır. Genetik faktörlerin yanı sıra çok fazla sakız çiğnemek, dişlerin normalin dışında sıkmak, gıcırdatmak ve sert olan kabuklu yemişleri dişler ile kırmaya çalışmak masseter kasının büyümesine sebep olur. Bu büyüme yüzde değişikliklere sebep olacağı için Masseter (Çene) botoksu yapılır.

Masseter (Çene) Botoksu Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem öncesi muayeneye mutlaka gelinmelidir. Muayene sonrasında doktor işlemin gerekli olup olmadığına karar verir. Aynı zamanda bu işlem yapılacağı zaman herhangi bir şekilde kan sulandırıcı kullanmamak gerekir. Kan sulandırıcı veya herhangi bir rahatsızlık durumu bulunuyorsa doktora bildirilmelidir. Beslenme düzeninde herhangi bir farklılık veya işleme etki edecek bütün faktörler doktor tarafından bilinmelidir.

Masseter (Çene) Botoksu Sonrasında Yapılması Gerekenler                                                      

 

Masseter (Çene) botoksu sonrasında kişiler direkt olarak normal hayatlarına dönüş yapabilirler. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Çok sıcak ortamlardan işlem sonrası en az bir hafta kadar uzak durulmalıdır. Özellikle hamam gibi buhar içeren sıcak ortamlara bir hafta gidilmemelidir. Uygulama sonrasında el direk oraya gitse de tutmak gereklidir.

Bir haftalık süre boyunca oturması açısından bölge ile temastan kaçınılmalıdır. Botoks işlem sonunda makyaj yapmak herhangi bir şekilde botoksa veya cilde kötü etki etmez. Rahatlıkla makyaj yapılabilir. İlk işlem sonrasında sert gıdalar yerine yumuşak gıdalar tercih edilmelidir.

Masseter (Çene) Botoksu Ne Kadar Süre Kullanılır?

Masseter çenede bulunan büyük bir kastır. Bu kasa yapılan botoks işlemi diğer estetik işlemlerinde olduğu gibi kalıcılık olarak değişiklik gösterir. Kişilerin bakımları bu durum üzerinde oldukça etkilidir. Yaklaşık olarak kişilerde en az üç ay en fazla altı ay arasında kalabilmektedir.

Kişilerin tedavi için yaptırdıkları bu işlem en fazla üç seans ile tamamlanabilmektedir. Kişiden kişiye değişen bir durumdur. Yani tek seans ile de tedavinin tamamlanması olabilir. Ek seans kişilerin isteklerine göre de değişkenlik gösterebilir. İşlem altı ay geçtikten sonra tekrarlanabilir.

Masseter (Çene) Botoksu Yan Etkisi Olan Bir İşlem Midir?

Herhangi bir şekilde yan etkisi olmayan işlemdir. Masseter (Çene) botoksu sonrasında hafif miktarda kızarmalar ve morarmalar meydana gelebilir. Bu durum bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir.  Kişilere uygulanan işlem doğru yere yapılmalıdır. Bu yüzden mutlaka alanında uzman kişiler tarafından yapılması gereklidir.

Herhangi bir şekilde yüksek miktarda veya yanlış bir alana uygulama yapıldığı takdirde uygulama çene bölgesine yapıldığından gülmede sorun yaşanabilir. Aynı kızarıklık ve morarmada olduğu gibi bu durum da kalıcı değildir.

Masseter (Çene) Botoksu ile Çene Küçültme ameliyatı Aynı İşlem Midir?

 

Masseter (Çene) botoksu ve çene küçültme ameliyatı aynı işlem değildir. İlk olarak bakıldığında bir işlem ameliyat diğer işlem ise kısa sürede toparlanabilen kısa bir işlemdir. Sadece botoks enjekte edilir.  Çene küçültme işlemi bir ameliyat olduğu için her ameliyatta olduğu gibi riskleri mevcuttur. Masseter (Çene) botoksun da ise herhangi bir şekilde risk bulunmaz.

Sadece geçici ufak kızarıklıklar ile işlem tamamlanır. Çene küçültme ameliyatında kesikler olduğu için iz kalma ihtimali vardır. Çene botoks işleminde herhangi bir şekilde iz kalmaz. Çene botoks işlemi geçici bir işlemken çenek küçültme ameliyatı kalıcı bir işlemdir.

Masseter (Çene) Botoksu Sonrasında Ne Olursa Doktor İle İletişime Geçilmelidir

 

Masseter (Çene) botoksu işlem sonrasında ufak miktarlarda kızarıklık şişlik ve morarma meydana gelebilir. Bu durumlara ek olarak kişilerde az da olsa alerjik reaksiyonlar gözlemlenebilir. Belirti olarak kızarıklık, yanma, nefes alamama, öksürük meydana gelir. Baş ağrısı ve salya durumu da meydana gelebilir. Bu durumlar haricinde herhangi bir belirti meydana gelirse doktora başvurulması gerekir.

Masseter (Çene) Botoksu Zararlı Mıdır?

 

Masseter (Çene) botoksu zararlı bir işlem değildir. Çene bölgesine yapılan işlemle beraber düzelme meydana gelir. Herhangi bir şekilde vücut dokusuna zararı olan sıvılar kullanılmaz. Kullanılan tüm malzemeler vücut ile uyumludur. Aynı zamanda geçici bir işlem olduğu için pişman olma durumunda eritme uygulanabilir. Diş sıkma veya gıcırdatma gibi rahatsızlıklarda tedavi için uygulandığı için bir nevi ilaç da denebilir.

Aynı zamanda işlem masseter kasının büyümesi sonucu oluşan yüz değişikliklerinin giderilmesi için kullanıldığı için estetik işlemleri arasına girer. Sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Yan etkileri geçici ve kısa süreli olduğu için güvenle uygulanabilir bir işlemdir. Unutmamak gerekir ki tüm bu denilen işlemler işini bilen bir doktor tarafından yapıldığı an risksizdir. Sizlerde herhangi bir zarar ile karşı karşıya kalmamak için işlemlerinizi doktor harici kişilere yaptırmayınız.

Bizimle İletişime Geçin!

0536 421 75 78

Online Randevu Formu

Gülüş Estetiği’ne bir ziyaret randevusu oluşturun, aşağıdaki formu doldurun, ihtiyacınız olan müdahale ile ilgili olarak sizinle iletişime geçelim.
  Diğer Tedavilere Göz at

  https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/gulus-tasarimi-tedaviler-resim.png

  Gülüş Tasarımı

  Gülüş tasarımı günümüzde en sık tercih edilen diş tedavisi seçeneklerinden biridir. Bu tedavi şekli hem fiziksel sağlık açısından hem de kişinin kendini ruhsal olarak iyi hissetmesi bakımından çok önemlidir.

  https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/dental-implant-tedaviler-1.png

  Dental İmplant

  Dental implant farklı sebeplerle kaybetmiş olduğunuz dişlerini var ise probleminizi implant tedavisi ile çözüme kavuşabilir.

  https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/digital-smile-design-tedaviler-resim.png

  E-max Lamine

  E-max lamine, doğal ve gerçekçi bir gülümseme ile sonuçlanan özel seramiklerle kullanılan bir tedavi yöntemidir. Dayanıklıdır ve metal içermez.

  https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/hollywood-smile-tedaviler-resim.png

  Hollywood Smile

  Hollywod smile göz kamaştırıcı etkisi öne çıkan bir özellik haline gelmiş durumdadır. Farklı geçmişler de ve çeşitli yaşlardan ünlüler ve a-lister’lar, sevimli inci beyazları ve göz alıcı gülümsemeleri ile filmlerin ekranlarına ve sahnelerini hakim olmuştur

  https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2020/01/home-service-1.png

  Zirkonyum Veneers

  Zirkonyum veneers, son zamanlarda diş kaplamalarında ve implant tedavilerinde yaygın olarak kullanılan bir malzeme olarak ortaya çıkmıştır

  https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/all-on-four-implant-tedaviler-resim-1.png

  All on Four İmplant

  Bu teknik, implantolojide, dişleri olmayan veya tam ağız ameliyatına ihtiyaç duyan hastalarda arkları rehabilite etmek için kullanılır

  https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/all-on-six-implant-tedaviler-resim.png

  All on Six İmplant

  All on 4 ve All on Six implant (diş implantlarında sabit protezler) gibi dental implant sistemlerinin yeni konseptler, mevcut kemiğin kullanımını en üst düzeye çıkarmak ve hastalara çekilmesi gerekmeyen dişlerle güçlü ve stabil bir kapanış sağlamak için harika bir çözümdür.

  https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/digital-smile-design-tedaviler-resim-1.png

  Digital Smile Design

  Digital smile design, diş hekimliğinde kullanılan ve diş tedavisinden sonra dişlerinizin ve ağzınızın nasıl görüneceğini doğru bir şekilde görselleştirmenizi sağlayan bir yazılımdır.

  https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/diseti-estetigi-tedaviler-resim.png

  Diş Eti Estetiği

  Gülümseme ile ilgili olarak dişleri büyütmek için özellikle ön kısımdaki bir diş eti parçasının çıkarılması ameliyatıdır. Diş eti ileri düzey gözüken hastalara uygulanır.

  https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/kemik-grefti-tedaviler-resim.png

  Kemik Grefti

  Bir dişin kaybı veya yaralanmasından sonra oluşan kemik kaybı nedeniyle implantın yerleştirilmesi öncesinde veya sırasında kemik eklenmesidir.

  https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/ortognatik-cerrahi-tedaviler-resim.png

  Ortognatik Cerrahi

  Çenenin doğumsal ve sonradan oluşan bozukluklarını, birbirlerine ve yüzün bütününe olan uyumunu, fonksiyonel bozuklukları ve deformitelerin düzeltilmesi için yapılan ameliyatlardır.

  https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/dis-beyazlatma-bleaching-tedaviler-resim.png

  Diş Beyazlatma (Bleaching)

  Diş beyazlatma (bleaching) nelerden oluşmaktadır? Diş beyazlatma, mine tabakasının kaybı nedeniyle koyulaşan dişlere uygulanan diş estetiği tedavisidir. Diş yüzeyinden iç ve dış lekelerin çıkarılmasından oluşur.

  https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/gulus-estetigi-logo.png

  ”Gülüş Estetiği! her şey’den önce güzel gülüşler yaratmak için kuruldu.”

  24/7 Acil WhatsApp hattı!
  Gülüş Estetiği Hakkında
  Ödüllerimiz
  https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2020/01/img-award.png

  En İyi Hasta Bakımı 2019
  En İyi Uygulama ve En İyi Ekip 2018
  En İyi Ekip ve Uygulama 2017

  Çalışma saatleri
  bt_bb_section_top_section_coverage_image
  Görüşme Başlat
  🦷 Size Yardımcı Olmak İsteriz
  Merhaba🦷
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?