Pzt - Cmt08:00 - 19:00
AdresKızılay Mah. İzmir-1 Cad. Çankaya/Ankara

Zirkonyum Kaplama Nedir? - Gülüş Estetiği®

Zirkonyum kaplama nedir? Dişler, sindirim sistemindeki yiyecekleri işlevsel olarak öğütür ve parçalar, konuşma sırasında net seslere izin verir. Bunlara ek olarak yüzümüzde ilk olarak öne çıkan ve yüz özelliklerini belirlemede önemli rol oynayan dişler estetik olarak yüzün tamamlayıcısıdır. Buda gerektiğinde sadece zirkonyum kaplama yöntemi ile yapılabilmektedir.

Özellikle gülüşün tasarımı yüz estetiğinin oluşmasında çok önemli bir faktördür. Gülüş tasarımı ile hastalar daha doğal, güzel ve sağlıklı dişlere kavuşur. Diş renginin doğal olmadığı ve normal dişlerden büyük veya küçük olduğu durumlarda estetik diş uygulamaları yapılır.

Diş kaplamaları günümüz teknolojisinde üç şekilde üretilir. Metal kaplama, full porselen kaplama ve zirkonyum kaplama olarak uygulanır. Bu uygulamalar arasında dişlere doğal ve estetik bir görünüm kazandıran zirkonyum uygulaması tercih edilmektedir. Saf beyaz bir mineral olan zirkonyumun zirkonya seramiğine dönüştürülmesi diş kaplamalarında metal veya destek grubu içermeyen bir uygulamadır. Zirkonyum kaplama fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterir.

 Kimler Zirkonyum Yaptırabilir?

Daimî dişler oluştuktan sonra her yaş grubuna zirkonyum kaplama uygulanabilir. 16-18 yaşına kadar diş ve mandibular yapıda farklılaşma meydana geldiğinden, daha sonra başka problemler yaşama ihtimalinden dolayı zirkonyum kaplamalar önerilmez. Bunun dışında güzel bir gülüşe ve estetik diş yapısına sahip olmak isteyen kişilerin rahatlıkla yapabileceği bir uygulamadır. Zirkonyum kaplama fiyatları dişin yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterir.

 Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplama nedir? Doğal dişlere benzerliği nedeniyle ışığı iletir ve metal içermediği için estetik ağza yapı kazandırır. Dokular ile mükemmel bir uyum içinde olan zirkonya kaplama, ileride renk değiştirmez. Bakımlı ve temiz zirkonyum kaplama uzun yıllar sorunsuz kullanılır.

Ayrıca ağızda koku ve tat değişikliğine neden olmayacağı için birçok avantajı vardır. Bu avantajlar göz önüne alındığında zirkonyum kaplama fiyatları geri planda kalır. Ayrıca pürüzsüz bir yapıya sahip olan uygulama plak oluşumunu engeller ve dişe orijinal bir his verir.

Zirkonyum kaplama olanlar, zirkonyum kaplama diş estetiğine önem veren hem erkek hem de kadınların rahatlıkla uygulayabileceği bir uygulamadır. Yalıtımlı yapısı sayesinde soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyeti ortadan kaldırır ve kullanıcıya büyük rahatlık sağlar.

Uygulamaya aşina olan kişilerden ve uygulamadan sorumlu diş hekimlerinden gelen geri bildirimlerle beklentileri karşılar. Opak olduğu için porselen üzerinde mat bir görünüm oluşturur. Zirkonyum kaplama uygulaması ışık geçirme özelliği sayesinde daha canlı ve doğal bir görünüm sağlar.

Bu uygulamaya sahip olan kişiler genel olarak memnun olsalar da uygulamadaki buglardan dolayı bazı sorunlar ve sıkıntılar yaşanabilir. Zirkonyum kaplama fiyatları uygulanacak dişlerin yapısına ve uygulayacak doktorun tecrübesine göre değişir.

 Zirkonyum Diş Etleriyle Uyumlu Mudur?

Zirkonyum kaplama nedir? Zirkonyum kaplamalar, porselen ve metal kaplamalardan daha diş eti dostudur. Ayrıca diğer uygulamalarda görülen diş etlerinde morarma ve koyulaşma zirkonyum kaplama uygulamasında meydana gelmez. Diş etleriyle uyumsuz uygulamalardan sonra diş etlerinin geri çekilmesine neden olur ve ağzın estetik yapısını zayıflatır. Zirkonyum ağızda gülümseme, sindirim sistemi ve konuşma açısından tam bir uyum sağlar ve uzun süreli kullanım elde edilir.

Zirkonyum dişler gelecekte renk değiştirir mi? Kaygan yapısından dolayı zirkonya kaplama plak oluşumunu engeller ve renk değiştirmez. Çay, kahve, sigara veya yiyecek tüketiminden renk değişikliği olmadığı için psikolojik olarak insanlar üzerinde olumlu etkileri vardır. Farklı renklerde dişlere kolaylıkla uygulanabilen zirkonyum kaplama fiyatları tercih edilen renge göre kaplanabilir.

 Zirkonyum Kaplamaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Günde iki kez rutin olarak yaptığınız diş fırçalama işlemi zirkon kaplama uygulaması ile devam etmektedir. 6 aylık rutin sağlık kontrollerinden sonra problemler belirlenmeli ve giderilmesi için adımlar atılmalıdır. Normal diş fırçalama bu uygulamada kolayca yapılır.

Zirkonyum dişler ne kadar süre kullanılabilir? Düzenli bakım ve kontrol ile zirkonyum kaplama uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Zirkonyayı değiştirmek istediğinizde dişleriniz ağrır mı? Zirkonya uygulamasını değiştirmeye karar veren doktor, zirkonyayı keserek ortadan kaldırır. Bu nedenle dişlerde doku kaybı, ağrı ve rahatsızlık hissedilmez. Yeni ebatlarda ve istenilen renkte zirkonya kaplanarak tekrar uygulanabilir. Porselen kaplama veya diğer uygulamaların gerçekleşmesi duruma göre doktorun kararına bağlıdır.

 Zirkonyum Kaplamalar Nasıl Uygulanır?

Metal kaplamalarda dişler küçülür ve önemli ölçüde doku kaybı olur. Porselen uygulamasında dişlerdeki doku kaybı daha azdır. Küçülen dişler sağlıklı hale geldikten sonra laboratuvar ortamında özel ekipmanlar kullanılarak ve hassas ölçüler alınarak zirkonya kaplamalar üretilir.

Üretilen bu zirkonyum kaplamalar özel yapıştırıcılar kullanılarak dişe yapıştırılır. Dıştan görünen dişlerden ayırt etmek çok zor olduğu için bu uygulama zirkonyum kaplama fiyatları üzerinde de belirleyici bir etkiye sahiptir.

Zirkonya uygulamasına kimler sahip olabilir? Zirkonya uygulaması daimî dişe sahip olan herkese yaş ve cinsiyet gözetmeksizin uygulanabilir. 1 hafta süren tedavi test ve uygulama şeklinde gerçekleştirilir. Zirkonyum kaplama fiyatları uygulanacak kişiye ve uygulanacak bölgenin diş yapısına göre değişir.

 

Zirkonyum Kaplamanın Dezavantajları Var Mıdır?

Zirkonya kaplamanın diğer uygulamalara göre birçok avantajı vardır. Ancak, diğer uygulamalara kıyasla daha pahalı bir uygulamadır. Zirkonyumun tecrübesiz ve beceriksiz kişiler tarafından uygulanmasından sonra insanları maddi ve manevi olarak etkiler.

Laboratuvar ortamında bilgisayar teknolojisi kullanılarak üretilen zirkonyum, neredeyse sorunsuz olarak üretilmektedir. Uzun yıllar kullanılabilen bu uygulama doğal olarak porselen ve diğer uygulamalardan zirkonya kaplama fiyatları açısından farklılık gösterir. Estetik bir gülüş tasarlamanın ilk adımı olan zirkonyum kaplama doğal olarak pek çok kişinin tercih etmesine olanak sağlar. Zirkonyum kaplama fiyatları hastane ve uygulamanın yapıldığı illere göre değişir.

Zirkonyum kronlar ayrıca günümüz teknolojisinde yaygın olarak kullanılan ve klasik köprü ve protezlerin yerine kullanılan bir alaşım türüdür.

Koşullara bağlı olarak dişte şekil bozukluğu, şekil bozukluğu gibi estetik değişiklikler olabilir. Geleneksel beyazlatma yöntemlerinin istenilen sonucu vermediği durumlarda zirkonya diş kaplama tercih edilebilir. Uygulama sonrasında istenilen gülüş estetiğine kavuşulabilir.

Zirkonyum, ışık geçirgenliği sayesinde doğal dişe benzeyen bir alaşımdır. Sağlıklı dişlerde mine kısmı ışığın tamamen geçmesine izin verir.

Porselen kaplamaların klasik uygulamasında kullanılan metal dişlerde mat bir görünüme neden olur. Bu da dişlerin yapay ve cansız görünmesine neden olur. Zirkonyum kaplamalar ile bu durumun önüne geçilmektedir.

Bu uygulama %100 diş dostudur. Metal destekli protezlerde kullanılan metalik malzeme diş etlerinin morarmasına neden olur. Bu uygulama ile diş etlerinde morluk ve çekilme gibi durumlar önlenebilir.

Uygulamada kullanılan zirkonyum alaşımında metal bulunmadığından hiçbir şekilde alerjik reaksiyonlara neden olmaz. Yine alaşımda metal olmadığı için ağız kokusuna neden olmaz. Astarlar pürüzsüz, kaygan bir yüzeye sahip olduğundan plak oluşumu gözlenmez. Bu nedenle çay, tütün ve kahve gibi içeceklerin tüketiminden etkilenmez. Rengi her zaman uygulandığı gibi kalır.

 

Zirkonyum Kronların Bakımı

Zirkonyum kaplamaların uygulanmasından sonra diş bakımı normal seyrinde gerçekleştirilir. Günde iki kez dişlerin fırçalanması zorunlu olduğu için uygulama sonrasında da bu prensip korunmaktadır. Ayrıca uygulamadan sonra 6 ayda bir düzenli diş kontrolleri yapılması oluşabilecek problemlerin önüne geçebilir.

Diş kontrolleri ile korunduğu sürece zirkonya kaplama uzun yıllar dayanacaktır. Dişler canlı doku olduğu için zamanla diş yapısında birtakım aşınmalar veya değişiklikler olabilir. Bu uygulamada dişlerde herhangi bir değişiklik olmaz.

Zirkonyum kaplamalar bir süre sonra değiştirilecekse dişler herhangi bir rahatsızlık duymadan çekilebilir. Kaplamalar kesilip dişten çıkarıldığı için herhangi bir ağrı veya rahatsızlık olmaz.

Zirkonyum kaplama uygulamasında metal kaplamalarda olduğu gibi diş küçülür. Lokal anestezi altında diş kesildikten sonra kaplamaların ölçüsü alınır. Laboratuvar ortamında dişe uygun yapı ve renge sahip zirkonyum alaşımlı kaplama hazırlanır. Son aşamada ise kaplama, adeziv reçineler yardımıyla dişe yapıştırılır. Uygulama sonrası elde edilen dişi kendi doğal dişiniz gibi kullanabilirsiniz.

Diş kesme aşamasında hastaya uygulanan lokal anestezi sonucunda hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Kesim işleminden sonra dişe geçici bir kaplama yapılarak dişin sıcak-soğuk hassasiyeti azaltılır. Karıncalanma çok az hastada görülebilir. Genellikle bu sorun oluşturmaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/gulus-estetigi-logo.png

”Gülüş Estetiği! her şey’den önce güzel gülüşler yaratmak için kuruldu.”

24/7 Acil WhatsApp hattı!
Gülüş Estetiği Hakkında
Ödüllerimiz
https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2020/01/img-award.png

En İyi Hasta Bakımı 2019
En İyi Uygulama ve En İyi Ekip 2018
En İyi Ekip ve Uygulama 2017

Çalışma saatleri
bt_bb_section_top_section_coverage_image
Görüşme Başlat
🦷 Size Yardımcı Olmak İsteriz
Merhaba🦷
Size nasıl yardımcı olabiliriz?