Pzt - Cmt08:00 - 19:00
AdresKızılay Mah. İzmir-1 Cad. Çankaya/Ankara

Ortodontik Tel Tedavisi - Gülüş Estetiği®

Ortodonti, dişlerden ve çevre dokulardan kaynaklanan ağız ve yüz anormalliklerinin teşhis ve tedavisini içeren diş hekimliği dalıdır. Diş teli tedavisi ortodonti tarafından gerçekleştirilir ve dişlerin ve çenenin üç boyutlu olarak hizalanması işlemini içerir. Diş teli tedavisi ortodontik tedavi olarak da bilinir. Ortodontik tel tedavi, her yaştan insanın güzel gülüşlere, daha iyi ağız ve diş sağlığına ve daha iyi bir yaşam kalitesine kavuşmasını sağlar.

Ortodontik Tel Tedavisi Nedir?

Diş telleri belirli bir süre boyunca belirli bir kuvvetin istenilen yönde uygulanması prensibi ile çalışır. Çok fazla kuvvet dişlere ve etraflarındaki dokulara zarar verebilir. Dişin istenilen pozisyonu ancak sürekli ve hafif bir baskı ile sağlanabilir.

Dişlerinize takılan ve içinden tellerin geçebileceği delikleri olan aletlere braket denir. Braket dişe takılır, bu da 24 saatlik tedaviye katkıda bulunur. Dişleri doğru şekilde yönlendirmek için braketlere tutamak denilebilir. Brakete takılan tel, normal durumuna döndürmek için dişe belirli bir miktarda kuvvet uygular. Bu sayede dişler zamanla istenilen konuma hareket eder.

Ortodontik Tel Tedavisi Amacı Nedir?

Ortodontik tel tedavisi amacı kemiğin dişlerini hareket ettirmektir. Bu hareketin birkaç gün içinde gerçekleşmesi mümkün değildir. Dişlerin ayda kemikte 1 veya 2 mm hareket etmesi beklenir. Tedavinin bazı aşamalarında hastanın elastik araçlar kullanması gerekebilir. Bu lastikler, insanların her gün kendi başlarına değiştirebilecekleri basit lastiklerdir.

Dişleri istenilen yere yönlendirmeye yardımcı olurlar. En son tedavi teknikleri sayesinde mümkün olan en kısa ve en az sıklıkta randevularla istenilen sonuçlara ulaşılabilir. Ayrıca hastalara metal, seramik, cam braketler gibi birbirinden farklı yararları olan tedavi seçenekleri sunulmaktadır.

Ortodontik Tel Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

7 yaş üstü tüm çocuklara ortodontik muayene önermektedir. Bu sayede gelişimsel bozukluklar ve önleyici müdahale gerektiren hastalıklar erken dönemde tespit edilebilmektedir. Öngörülebilirse erken tedavi, gelecekte büyük sorunların önlenmesinde büyük değer taşır. Genellikle tedavi 12-10 yaş öncesi başlamaz.

İlk randevuda herhangi bir tedavi uygulanmaz, ancak incelenen ve alınan röntgenler, büyüme ve gelişmeyi izlemek için sonraki randevularda çok faydalıdır. Ortodontinin en iyi sonuçları, gelişimsel bozuklukların düzeltilmesiyle elde edilen tedavilerdir. Bu nedenle 7 yaşında ilk testin yaptırılması çok önemlidir. Bu yaş döneminde bile yüz bölgesinin büyüme ve gelişme için büyük bir potansiyeli vardır.

Yetişkinlerde Ortodontik Tel Tedavisi

Yetişkinler için ortodontik tel tedavisi her yaşta mümkündür. Güzel bir gülümsemenin olumlu yanını deneyimlemek için asla geç değildir. Yetişkinlerde, diş çekimi veya önceki düzensizlikler nedeniyle diğer dişler yer değiştirebilir. Tüm bu problemler ortodontik tedavidir ve bazen diğer diş hekimliği bölümleriyle işbirliği içinde kolayca çözülebilir. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte yetişkinler için kullanım kolaylığı nedeniyle diş tellerinin kullanımı artmaktadır.

 

Ortodontik Tel Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Ortodontik tel tedavisi, zaman alıcı, sabır ve dikkatli bir işlemdir. Ortodontist gerekli bilgileri ve tedavi prosedürlerini hastaya detaylı bir şekilde anlatmalı ve hasta doktorun talimatlarına uymalıdır. Aksi takdirde bu işlem sonunda istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Telleri taktıktan sonra bir süre ağrı hissedebilirsiniz. Ancak ağrı devam ederse bir doktora görünmeniz gerekir.

Tedavi sırasında bazı yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Buna elma, armut, ekmeğin sert yanları, cips ve fındık gibi sert gıdalar dâhildir. Jöle, lokum, şekerleme, sakız, alkollü içecekler ve gazlı içecekler gibi yapışkan yiyecekler diş tellerini çıkarabilir ve tedavi sırasında zor durumlara yol açabilir. Besinler tellere zarar vermeyecek şekilde yumuşak, sulu ve kolay parçalanabilen besinlere göre seçilmelidir.

Ortodontik Tel Tedavisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Ortodontik tel tedavisi sırasında brakete zarar vermemek için fırçalama sırasında sert bir fırça kullanmamak veya sıkmamak önemlidir. Bu nedenle yumuşak bir fırça ve hafif hareket eden bir fırça kullanmanızı öneririz. Braketlerin arasını temizlemek için diş arası fırçası kullanmakta fayda var. Aynı amaçla tek tarafı sertleştirilmiş diş ipi de kullanılabilir.

Ortodonti Tedavisi Hangi Durumlarda Gerekir?

En yaygın ortodontik problem, çene pozisyonunda istenmeyen bir değişiklik, dolaylı olarak dişlerin yanlış hizalanması nedeniyle tüm yüzün değişmesidir. Ortodontik tel tedavisi ancak ortodonti konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimi tarafından muayene ve planlama yapıldıktan sonra gerçekleştirilir. Diş dizilimi sonucunda altı temel diş bozukluğu ve aralarındaki ilişki gözlemlenir.

Ortodontik Bozukluklar Nelerdir?

Maksiller prognat, üst dişlerin alt dişleri normalden daha fazla örtmesidir. Bu bozuklukta üst dişler de alt dişlerin önüne çıkabilir. Ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Alt dişin üst dişin önüne geçmesine alt kapanış denir. Alt dudağın üst dudağın önüne geçmesine neden olabilir. Ortodontik tedavi kıvırcık diş telleri ile düzeltilebilir. Çapraz kapanış, üst ve alt dişler arasındaki ters kapanıştır.

Ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Açık kapanış, ön dişlerin birbirine değmediği ve azı dişleri birbirine değip kapansa bile dişler arasında boşluk kalması durumudur. Ortodontik tedavi kıvırcık diş telleri ile düzeltilebilir. Çürük, genetik veya dış etkenler nedeniyle kaybedilen dişlerin arasında boşluk oluşturan bir durumdur.

Ortodontik Bozukluk Çeşitleri Nelerdir?

Ortodontik tedavi (korse) veya protez ile düzeltilebilir. Tıkanıklık, çenelerden birinin veya her ikisinin de sağlıklı diş çıkıntısı için yeterli alana sahip olmadığı, tıkanmaya neden olarak yanlış hizalamaya neden olan bir durumdur. Ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Ayrıca kaza, yaralanma, fiziksel travma gibi hastanın diş ve çene yapısında deformasyona neden olan durumlardan kaynaklanan komplikasyonlar gerektiğinde ortodontik tedavi ve ortodontik apareyler ile giderilebilir.

Kaza, yaralanma, fiziksel travma gibi hastanın diş ve çene yapısında deformasyona neden olan durumlardan kaynaklanan komplikasyonlar, ihtiyaca göre ortodontik tedavi ve ortodontik apareyler ile giderilebilir.  Kaza, yaralanma, fiziksel travma gibi hastanın diş ve çene yapısında deformasyona neden olan durumlardan kaynaklanan komplikasyonlar, ihtiyaca göre ortodontik tedavi ve ortodontik apareyler ile giderilebilir.

Metal Diş Teli Tedavisi Nedir?

Metal diş teli, en eski, en dayanıklı ve en sık kullanılan korse türüdür. Diş hekimi çene ve dişlerin yapısını değerlendirdikten sonra dişin iç veya dış yüzeyine yerleştirebilir. Estetiği garanti etmez ancak tüm problemler için iyi bir tedavidir. Ayrıca korse fiyatları 2019 yılı baz alındığında çoğu zaman en ekonomik çare olarak zikredilmektedir. İyileşme, engelin ciddiyetine bağlı olarak 6 ay ile 2 yıl arasında bir sürede sağlanmaktadır.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi

Şeffaf diş teli porselen braketler, şeffaf diş teli ile metal korse arasında tedavi sonuçları açısından bir fark yoktur. Şeffaf diş teli porselen esaslı malzemeden üretildiği için diş yapısından çok daha estetik ve doğal görünmektedir. Ancak metal bir toka kadar dayanıklı değildir ve dikkatli kullanılmalıdır. Bu nedenle çocuklar için uygun olmayabilir.

Lingual Diş Teli Lingual Braketler

Lingual diş teli, braketlerin en dikkat dağıtıcı görünümünü ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Dişin görünen dış yüzeyine değil, görünmeyen iç yüzeyine yerleştirilir. Metal veya şeffaf porselen toka benzeri durumlarda kullanılabilir. Tedavi maliyetleri ile karşılaştırıldığında metal veya şeffaf porselen diş tellerinden daha pahalı olabilir.

Renkli Diş Teli Nedir?

Renkli diş telleri, klasik metal diş tellerinin insanları estetik açıdan tatsız hale getirmesinden sonra geliştirilen diş telleridir. Bu, metal braketlerde kullanılan braket ve tellerin renkli braket ve tellere dönüştürülmesi olarak tanımlanabilir. Metal diş tellerine göre daha güzel ve estetik göründüğü için gençlerin ve estetik kaygısı olan kişilerin başvurduğu tedavilerden biridir.

Şeffaf Diş Teli Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hastalar ağız ve dişlerle tamamen bağlantısız olan bu plağı gece ve gündüz ortalama 22 saat takarlar. Standart kıvırcık diş tellerinden en temel farklarından biri şudur; Hastalar dişlerini fırçalamak veya yemek için herhangi bir alet kullanmadan şeffaf plakları kendileri çıkarabilir ve gerekli adımları tamamladıktan sonra kolayca eski haline getirebilirler. İsmin şeffaflığı hastayı estetik açıdan zor durumda bırakmaz. Gücü ve ağrıyı gidermek için ağzınızdaki plağı da çıkarabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/gulus-estetigi-logo.png

”Gülüş Estetiği! her şey’den önce güzel gülüşler yaratmak için kuruldu.”

24/7 Acil WhatsApp hattı!
Gülüş Estetiği Hakkında
Ödüllerimiz
https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2020/01/img-award.png

En İyi Hasta Bakımı 2019
En İyi Uygulama ve En İyi Ekip 2018
En İyi Ekip ve Uygulama 2017

Çalışma saatleri
bt_bb_section_top_section_coverage_image
Görüşme Başlat
🦷 Size Yardımcı Olmak İsteriz
Merhaba🦷
Size nasıl yardımcı olabiliriz?