Pzt - Cmt08:00 - 19:00
AdresKızılay Mah. İzmir-1 Cad. Çankaya/Ankara

Diş Taşları Hangi Aralıklarla Temizlenmeli? - Gülüş Estetiği®

8 Ağustos 2022by Gülüş Estetiği0

Dişlerde zamanla yedikleri izin artıklarının birikmesiyle diş taşı veya tatarlar oluşur. Dişlerin birleşim yerinde, diş ve diş etlerinin birleşim yerlerinde ve diş yüzeylerinde tartarlar oluşur. Bu diş taşları diş ve diş etinin birleştiği çizgide oluşursa diş etinde inflamasyona sebep olabilir. Ayrıca diş taşları dişlerde hassasiyete de neden olur. Bu nedenle diş taşlarını düzenli olarak diş hekimleri tarafından temizlenmelidir. Sağlık dişlere sahip olmak hem dişlerde ve diş etlerinde oluşacak çeşitli hastalıklara engel olur. Hem de dişler insanları estetik açısından oldukça çok etkiler.

Kötü, çürük, kirli, tartarlı dişlere sahip olunca hem sağlık açısından zararlı hem sizi hem de çevrenizdeki insanları rahatsız edecek bir durumdur. Bu yüzden diş bakımı oldukça önemlidir. Özgüven eksikliği yaşamadan güzel gülüşlere sahip olmak için temiz dişlere sahip olmalıyız. Peki diş taşları hangi aralıklarla temizlenmeli ise oldukça merak edilir.

Diş taşı temizliği kaç ayda bir yapılır?
Diş taşı temizliği kaç ayda bir yapılır?

Diş Taşları Temizliği Nedir? 

Diş taşları diş ve diş eti birleşiminde oluşan diş taşlarıdır. Peki diş taşları temizliği nedir açıklayalım. Diş taşı temizliği diş hekimleri tarafından özel aletlerle yapılır. Diş taşları temizlenmezse zamanla diş eti iltihabına sebep olur. Ve diş eti iltihabı ile diş etleri geriye çekilir zamanla diş kayıplarına rastlanabilir. Diş taşları aynı zamanda ağız kokusuna da sebep olur. Zamanla kalınlaşan diş taşları daha çabuk yemek artıklarının yapışmasını sağlar ve dişlerde çürüklerin oluşmasına sebep olur. Bu yüzden ağız sağlığımıza dikkat etmek gerekiyor ve diş taşlarını temizlemeyi geciktirmemeliyiz.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır? 

Dişlerde yemek artıklarının zamanla birikmesiyle diş yüzeyinde ve diş eti çizgisinde diş çizgileri arasında oluşan diş taşlarıdır, yani halk arasında tartarlar olarak da bilinir. Bu diş taşları düzenli fırçalama yapılmadığı ve diş ipi kullanılmadığı zamanlarda oluşur. Zamanla sertleştikleri için de evde bu diş taşlarını temizlemeniz mümkün değildir. Peki diş taşı temizliği nasıl yapılır? Diş taşları uzman diş hekimleri tarafından kliniklerde özel aletlerle ve ultrasonik cihazlarla temizlenir. Temizleme işleminden sonra dişlerde özel bir fırça ile dişler cilalanarak temizlenir.

Diş Taşı Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalıdır? 

Diş taşı temizliğini hangi aralıklarla yapılmasını diş hekiminiz belirler. Fakat diş hekimi belirli hastalarda daha sık diş taşı temizliği önerir. Peki bu hastalarda ve diğer tüm hastalarda diş taşı temizliği ne sıklıkla yapılmalıdır? Uzmanalar diş eti rahatsızlığı olanlar sigara alkol kullananlar ve diyabet hastalarına 6 ayda bir diş taşı temizliğini önermektedir. Bir de bazı insanların tükürük yapısına göre diş taşı oluşumu daha fazla görüldüğünden dolayı diş taşı temizliği bu hastalarda da sık sık yapılmalı ve uzman hekim tarafından muayene edilmelidir.

Diş temizleme hangi aralıklarla yapılır?
Diş temizleme hangi aralıklarla yapılır?

Diş Taşı Temizliği Zararlı Mıdır? 

Ağzımızda yüzlerce çeşit bakteri bulunuyor. Bu bakteriler diş taşları üzerinde çoğalır ve çoğalan bakteriler ağzımızdaki yemek artıklarıyla birleşerek asit oluşur. Bu durumda dişlerde çürüme diş etlerinde inflamasyona sebep olur. Özellikle diş eti rahatsızlığı olanlar ve dişlerinde diş plakları oluşumuna yatkın olan insanların sık sık diş taşı temizliği yapmalıdır. Diş taşları temizlendikten sonra tekrar daha kısa sürede oluşmaması için diş sağlımıza dikkat etmeliyiz. Dişlerimizi sık sık fırçalamalı ve diş ipi ile mutlaka diş aralarını temizlemek gerekir. Diş temizliği için kimi insanlar karbonat limon, tuz gibi aşındırıcı özelliklere sahip bazı maddeler ile dişlerini fırçalar. Fakat bu asitlik özelliğe sahip maddeler dişlerde diş plağı oluşumunu daha da kolaylaştırır. Bu gibi maddelerle dişlerimizi asla temizlememek gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/gulus-estetigi-logo.png

”Gülüş Estetiği! her şey’den önce güzel gülüşler yaratmak için kuruldu.”

24/7 Acil WhatsApp hattı!
Gülüş Estetiği Hakkında
Ödüllerimiz
https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2020/01/img-award.png

En İyi Hasta Bakımı 2019
En İyi Uygulama ve En İyi Ekip 2018
En İyi Ekip ve Uygulama 2017

Çalışma saatleri
bt_bb_section_top_section_coverage_image
Görüşme Başlat
🦷 Size Yardımcı Olmak İsteriz
Merhaba🦷
Size nasıl yardımcı olabiliriz?