Pzt - Cmt08:00 - 19:00
AdresKızılay Mah. İzmir-1 Cad. Çankaya/Ankara

Diş Kaplama - Gülüş Estetiği®

Çeşitli nedenlerle veya estetik amaçlarla farklı malzemelerle yapılan restorasyonlara diş kaplama denir. Kelimenin tam anlamıyla aynı mantığı içerir. Destekleyici kronlar tedavi seçeneklerinin bir parçasıdır. Bazı durumlarda dişlerin kaplamasını almak için dişleri biraz gıcırdatmak gerekebilir. Aşınma miktarı yapılan restorasyonun tipine ve estetik arzuya göre değişir. Bazı durumlarda dişler aşındırmadan kaplanabilir.

Kaplama için kullanılan malzeme metal veya metal olmayan olabilir. Seramikler metal veya estetik açıdan baskın ve doğal bir görünüm veren malzemeler üzerine inşa edilir. Alt yapıyı desteklemek için değerli metaller ve alaşımların kullanılması alerjik reaksiyonlara eğilimi azaltacaktır. Diş hekiminiz sizi genel sağlığınız ve beklentileriniz için doğru kaplamaya yönlendirecektir. Kaplamalarınız dokuya zarar vermeyen bir yapıştırıcı ile dişlerinize uygulanır. Fazla implante edilen kaplamalarda yapıştırmaya ek olarak vida ile de uygulama yapılabilmektedir.

Hem laboratuvarda el işçiliğiyle üretilen hem de son yıllarda CAD-CAM teknolojisi ile bozulmadan yapılan bu kaplamalar ömür boyu sürmeyecek. Kaplama kullanım süresi ağız sağlığı durumunuza, kaplama dişlerinin ve çevre dokuların yıllar içinde uyumlu değişimine bağlı olacaktır.

Diş Kaplama Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Diş kaplaması nedir sorusuna özellikle çürük gibi istenmeyen sonuçları olan dişlerde bu boşlukların temizlendikten sonra dişin eski şekline döndürülmesi için farklı malzemelerle kaplanması şeklinde bir tanım sunulabilir. Dişlerin tamamen kaybedilmesi yerine, kaplama işlemini gerçekleştirmek için diş ve restorasyonlar oluşturulur. Gravürden sonra bazı metal veya metalik olmayan malzemeler kullanılabilir. Kaplamalar seramik, porselen ve zirkonyum gibi çeşitli malzemelerle yapılabilmektedir.

Hızlı Ve Güvenli Diş Kaplama Nedir?

Yapılan tedavi işlemlerinde el değmeden işlemlerin hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabileceği açıktır. Laboratuvarda el işçiliği ile yapılabilen veya son yıllarda CAD-CAM teknolojisi kullanılarak bozulmadan üretilebilen diş kaplama, yapıştırılacak dişin boyutuna ve yapısına göre yapılır. Bu sonuca hızlı bir şekilde ulaşılarak kullanılacak dişlerin güvenliği sağlansa da, kaplamaların sonuçları diş hekiminin önerdiği şekilde uygun ağız bakımı ve diş koruması ile uzun yıllar doğru sonuçlar verebilir.

Diş Kaplama Ne Kadar Sürer?

Diş kaplamaları ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri nasıl ve ne kadar süreyle olduğudur. Genel olarak 3 seanstır. Her kişinin dişlerinin durumuna göre 2 ile seans arasında değişebilmektedir. Bu, kozmetik kaygılarla yapılan işlemlerden biri olduğu için, kaplamanın düzgün çalışacağından emin olana kadar tedaviler devam etmektedir.

Kaplama Nasıl Yapılır Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş kaplamadan sonra diş bakımında büyük bir değişikliğe gerek duyulmadı. Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamanızın tavsiye edilmektedir. Diş aralarının belirli aralıklarla diş ipi ile temizlenmesi gerekir. Tüm bunlara ek olarak hastaların düzenli diş kontrolleri için diş hekimlerine gitmelidir.

Porselen Kaplamalar Nasıl Uygulanır?

Kaplama restorasyonları, tamamen veya kısmen hasar görmüş bir dişi “kaplamak” için kullanılır. Maddesini kaybetmiş hasarlı bir dişi güçlendirmenin yanı sıra dişlerin şeklini, şeklini veya dizilimini iyileştirmek için bu uygulama uygulanabilir. Restoratif materyalli porselen veya porselen kuronlar doğal diş rengine uyum sağlayabilir. Diğer malzemeler arasında altın, metal alaşımları, akrilikler ve seramikler bulunur. Bu alaşımlar genellikle porselenden daha güçlüdür ve arka dişler için önerilebilir. Genellikle metal kapaklarla kaplanan porselen restorasyonlar hem sağlam hem de estetik olduğu için sıklıkla kullanılmaktadır.

Diş Kaplamalarında Kullanılan Malzemeler

Diş kaplamalar çok çeşitli malzemelerden üretilmekte ve mühendislik yeteneklerinin sunduğu olanaklara göre sürekli olarak geliştirilmektedir. Kaplama yapıldıktan sonraki süreçte dişler de doğal yapıları gibi düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar. Günümüzde diş kaplamalarında en popüler olanlar;

  • Porselen,
  • Full Porselen,
  • Metal Alaşımlı Porselen,
  • Seramik,
  • Zirkonyum gibi malzeme ve kaplama çeşitleri kullanılmaktadır.
  • Veneer

Diş Kaplama Sonrası

Diş kaplamalarının tedavisi, hastanın hassas sürecine yol açan birçok farklı nedene bağlı olarak dişlerin aşınması ve kaybı nedeniyle uygulanmaktadır. Çünkü bu aşamadan sonra diş bakımına mutlaka özen gösterilmeli ve kontrol edilmelidir. Porselen kaplamalardan sonra diş bakımına önem verilmediği için bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Onların arasında; Kaplamada farklı lekelerin oluşması, morluklar veya ağız içi ile ilgili bazı problemlerin ortaya çıkması olasıdır. Tüm bu sebeplerden dolayı bu süreçte hassasiyet göstermeli ve ağız bakımımıza özen göstermeliyiz.

Diş Kaplama Sonrası Ne Gibi Değişimler Olur?

Sorunlu dişleri düzeltmek için diş kaplama işlemi uygulandıktan sonra hastaların bu yeni duruma alışmaları biraz zaman alabilir. Porselen kaplama sonrası hasta bu değişikliğin farkında olmayabilir. Dişin eksik kısımları tam olduğu için bu alanlar biraz farklı görünebilir. Ancak dişte herhangi bir yapısal bozukluk yoksa hasta kısa sürede alışacaktır. Bu aşamada hasta ile hekim arasında düzenli iletişim kurmanın önemli avantajları vardır. Çünkü tedavinin başarısını sağlamak ve hastanın buna tepkilerini gözlemlemek ve gerektiğinde her türlü soruna uygun çözümler sunmak gereklidir.

Diş Kaplama Sonrası Uzman Yaklaşımı ve Desteği

Diş kaplama işlemi, her biri için kolay olmayan adımların tepesindedir. Bu süreçte, farklı konular için kolay çözümler ve gereksinimlerinizi karşılamak için uzmanların desteği önemli rol oynar. Çünkü bazen dişlerden sonra beklenmedik sorunların yeteneğinde de olabiliyorlar. Bu tür sorunlara hızlı cevaplar almak ve çözümler oluşturmak önemlidir.

Diş Kaplama Porselen

Ağız sağlığı, bir kişinin hayatında dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biridir. Çünkü günlük hayatımızda çok fazla besin tüketiyoruz. Bu yüzden ağız sağlığımıza gereken önemi göstermeliyiz ki ileride bu gıdaların dişlerimiz üzerindeki bazı olumsuz etkilerinden etkilenmeyelim. Dişlerimizin sağlığı için doktor kontrolünde periyodik olarak takip edilmesi çok önemlidir.

Günümüzde diş tedavisi için birçok farklı çözüm ve fikir bulunmaktadır. Genel olarak birçok kişi dişleriyle ilgili olumsuz sorunlar yaşamaktadır. Onların arasında; Diş çürüğü, bozulmuş diş yapısı veya dişler arasındaki boşluklar gibi estetik bozulmalara neden olan çeşitli olumsuz faktörler vardır. Bu sorunları çözmek için günümüzde popüler olan porselen kaplama işleme yöntemi bu konuda en etkili çözümü sağlayabilir.

Diş Kaplama Porselen Tedavisi Aşaması

Yapısal hasarı ve kötü formu düzeltmek için belirli adımlar vardır. Öncelikle diş hekimi dişi detaylı bir şekilde analiz eder ve tedavinin nasıl devam etmesi gerektiğine karar verir. Bu aşamada ağız yapısının gerekli ölçümleri yapılır ve uygun tedavi koşulları belirlenir.

Porselen kaplama ile kaplanmış dişlerde gerekli düzeltmeler yapılarak diş küçültme işlemi uygulanır. Daha sonra doktor tarafından yapılan bazı testler sonrasında problemli dişe bu restoratif kaplamalar uygulanır ve işlem tamamlanır. Diş bakımı söz konusu olduğunda, dişçiye düzenli ziyaretleri atlamamak önemlidir.

Zirkonyum Diş Kaplaması

Kişinin hem dış görünümünde hem de iç dünyasında psikolojik değişikliklere neden olur. Düzgün ve dengeli dişlere sahip kişilerin gülümsemekten korkmadıkları ve çarpık dişlere sahip kişilere göre daha rahat ağız hareketleri gösterdiği bilinmektedir. Dişleriniz çarpık ve rahatsızlık veriyorsa zirkonyum porselen kaplama yaptırabilirsiniz. Zirkonyum diş kaplamalarının faydaları kişiden kişiye değişir.

Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum diş kaplamalarında kullanılan bir elementtir ve çok sert bir metaldir. Aralarında iki tip zirkonyum vardır. Katı zirkonyum ve yüksek şeffaflık zirkonyumdur. İkisi arasındaki fark, birinin doğal dişe mükemmel uyum sağlaması, diğerinin ise daha dolgun ve sert bir yüzeye sahip olmasıdır. Yarı saydam zirkonyalar en çok ön dişler için uygundur. Doğallığı ve uyumluluğu ile ağız yapılarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Zirkonyum üzerine porselen kaplama yapılarak dişin yapısı elde edilir. Sağlığa zararlı herhangi bir unsur içermez. Porselenin altında sert bir cismin bulunması da çiğnemeyi kolaylaştırır.

Diş Kaplama Fiyatları Ve Seçenekleri

Günümüzde kaplama tedavisinde çok farklı malzemeler kullanılmaktadır. Geçmişte kaplama malzemesi olarak seramik esaslı malzemeler tercih edilirdi. Nitelikli rengi ve uygun fiyatlı, çömlek kuvvetlice kullanılmıştır. Bununla birlikte, bu alanda zirkonyum gibi malzemeler, bu alanda sağlanan ilerlemenin yanı sıra kaplama amacıyla kullanılır.

Altın ve benzeri malzemeler diş kaplamalarında da kullanılır. Özellikle, yüksek maliyetli, daha az malzemeye neden olur. Diş kaplama fiyatları, tedavide kullanılan malzemelere bağlı olarak değişebilir. Ayrıca tedavi görenler için fiyat tespiti yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2021/10/gulus-estetigi-logo.png

”Gülüş Estetiği! her şey’den önce güzel gülüşler yaratmak için kuruldu.”

24/7 Acil WhatsApp hattı!
Gülüş Estetiği Hakkında
Ödüllerimiz
https://www.gulusestetigi.net/wp-content/uploads/2020/01/img-award.png

En İyi Hasta Bakımı 2019
En İyi Uygulama ve En İyi Ekip 2018
En İyi Ekip ve Uygulama 2017

Çalışma saatleri
bt_bb_section_top_section_coverage_image
Görüşme Başlat
🦷 Size Yardımcı Olmak İsteriz
Merhaba🦷
Size nasıl yardımcı olabiliriz?